EXCLUSIV Jaf de 100.000 de euro la Spitalul Județean. DETALII din dosarul DNA: Sechestru pe un imobil al Deliei Râșnoveanu | Fosta șefă de la spital, la judecată: VENITURI ILEGALE încasate de Râșnoveanu și alte două șefe din subordine

Alin CRISTEA
* Delia Râșnoveanu, fostă șefă a Spitalului Județean de Urgență, a fost trimisă în judecată de DNA Galați. * Aceasta este acuzată de abuz în serviciu și folosirea funcției pentru favorizarea unei persoane în formă continuată, potrivit informațiilor obținute în exclusivitate de DEBRAILA.ro. * DNA a confirmat pentru DEBRAILA.ro că fostul manager are sechestru asigurator pe un imobil. * Prejudiciul din dosar depășește 100.000 de euro. * Delia Rașnoveanu și alte două șefe din subordine și-ar fi rotunjit veniturile în mod ilegal. * Timp de 6 ani, cele trei femei ar fi încasat bani nu doar din funcțiile de conducere. *
Medicul epidemiolog Delia Râșnoveanu (foto jos) a condus Spitalul Județean timp de aproape 6 ani și jumătate.
În mai 2017, atunci când a preluat frâiele celei mai mari unități spitalicești din județul Brăila, Râșnoveanu era membru PSD, ba chiar candidase, cu un an înainte, pe lista social-democraților pentru Consiliul Județean. A plecat din funcția de manager în octombrie 2023, prin demisie, după ce un pacient a fost găsit mort lângă gardul spitalului.

DEBRAILA.ro are toate detaliile dosarului DNA
Dosarul a fost finalizat recent, iar DNA Galați a trimis-o în judecată pe Delia Râșnoveanu, acuzând-o de abuz în serviciu, dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată și folosirea funcției pentru favorizarea unei persoane în formă continuată.
Informațiile obținute în exclusivitate de DEBRAILA.ro arată că procurorii anticorupție au descoperit o situație absolut șocantă la „Județean”: Râșnoveanu și alte două persoane din conducere – directoarea financiar-contabilă Maria Cristina Vrînceanu și directoarea de îngrijiri Dorina Dobre – ar fi încasat venituri ilegale în valoare totală de 592.000 de lei.
Spitalul SRL
600.000 de lei în buzunarele celor trei șefe. Timp de 6 ani
Practic, cu semnătura lui Râșnoveanu, cele trei femei din conducere ar fi reușit să câștige bani în plus pe lângă salariile pentru funcțiile de conducere. Este vorba despre contracte de muncă cu timp parțial, tot în Spitalul Județean, care ar fi fost fictive.
Banii au curs în buzunarele celor trei șefe de la Județean în toată perioada când Delia Râșnoveanu a condus spitalul – din 2017 și până în 2023.
Vrînceanu a fost eliberată din funcție la începutul acestui an și se află în concediu de odihnă, iar Dobre este încă director de îngrijiri la Județean, urmând ca cel de-al treilea mandat să i se încheie în august.
Pe lângă funcția de conducere, fiecare dintre cele trei șefe – Râșnoveanu, Vrînceanu și Dobre – își exercita și profesia, deși, susțin surse judiciare, condica de prezență nu era semnată, iar activitatea prestată nu exista.
Semnătura lui Râșnoveanu a rezolvat tot
Joburi part-time în spitalul pe care îl conduceau
Ancheta DNA a scos la iveală faptul că, prin emiterea unor dispoziții manageriale, Delia Râșnoveanu ar fi dispus încheierea, în beneficiul propriu, a patru contracte individuale de muncă cu timp parțial, obținând, ca medic epidemiolog, salariu și spor de periclitate și cauzând un prejudiciu spitalului în cuantum total de 469.263 lei.
De cealalta parte, hilarul situației în cazul directoarei financiar-contabile Cristinei Vrînceanu (foto jos) este evident: desi se ocupa de situația financiară a Spitalului Județean, i s-a oferit și un post de execuție. Era și economist la Serviciul Evaluare și Statistică din cadrul spitalului.

La fel și Dorina Dobre (foto jos), directorul de îngrijiri. Înainte de a ocupa această funcție, Dobre era asistentă la Oftalmologie – post suspendat când a devenit șefă în spital.
Doar că postul de asistentă al lui Dobre a urmat un traseu destul de interesant: în pandemie s-a mutat de la „Oftalmologie” la „Spitalizare de zi” pentru un spor salarial uriaș, iar apoi, când s-a încheiat cu panndemia, tot pentru un spor baban, postul s-a transformat în post de asistentă la Serviciul de Prevenire a Infecţiilor Asociate Asistenţei Medicale.

Râșnoveanu a semnat, Râșnoveanu plătește
Fosta șefă de la Județean, judecată în libertate
Procurorii au calculat un prejudiciu de 123.020 lei în cazul sumelor încasate în mod nelegal de directoarea financiar-contabilă și directoarea de îngrijiri.
Managerul Delia Râșnoveanu ar fi dispus încheierea celor două contracte individuale de muncă pentru Dobre și Vrînceanu, însă fără organizarea concursurilor necesare ocupării posturilor de asistent medical și, respectiv, economist.
Pentru a putea recupera banii de la Râșnoveanu – cei aproape 600.000 de lei, procurorii DNA Galați au instituit sechestru asigurator asupra unui imobil al fostei șefe de la „Județean”.
Trebuie subliniat si faptul că procurorii anticorupție nu au dispus vreo măsură preventivă în cazul Deliei Râsnoveanu, aceasta fiind trimisă în judecată în stare de libertate.




